You are currently viewing Łąkotki – ważna struktura stawu kolanowego
Łąkotki – ważna struktura stawu kolanowego

Klienci Stacji Leczenia Ruchem często zadają pytanie: czym właściwie są łąkotki i po co nam one skoro tak często się psują?!

Czym są łąkotki ?

Łąkotki stanowią bardzo ważna strukturę stawu kolanowego. Przenoszą nawet 70% obciążeń w pozycji wyprostnej stawu i 85% przy zgięciu kolana do 90 stopni. Ich główną rolą jest amortyzacja obciążeń i wstrząsów, stabilizacja oraz propriocepcja, czyli ciągłe informowanie układu nerwowego w jakim położeniu znajduje się nasze kolano.

Przyczyny uszkodzeń

Uszkodzenie łąkotek może być wynikiem przeciążeń lub nagłego urazu często połączonego z uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego. Łąkotka boczna częściej ulega uszkodzeniu w wyniku urazu, natomiast łąkotka przyśrodkowa ze względu na mniejszą ruchomość częściej ulega destrukcji w wyniku przewlekłej niestabilności stawu kolanowego. Problem uszkodzenia łąkotki częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Najczęściej osoby mające uszkodzoną łąkotkę skarżą się na objawy trzaskania i przeskakiwania w stawie. Podczas ruchu mogą również występować objawy blokowania stawu i ograniczenia ruchomości no i oczywiście ból.
Ostre uszkodzenia powstające w następstwie urazów skrętnych i nagłych przeciążeń osiowych dają objawy wysięku w stawie, ostrego bólu i często towarzyszą bardziej rozległym uszkodzeniom jak złamania kości i zerwania więzadeł.

Leczenie

W przypadku uszkodzenia łąkotek nie zawsze konieczna jest artroskopia.
Często przywrócenie prawidłowej biomechaniki i równowagi mięśniowej znacznie zmniejsza dolegliwości lub zupełnie redukuje objawy.

Co ciekawe jeszcze w nie tak dalekiej przeszłości istniało przekonanie, że łąkotki nie są specjalnie ważne i jak jest z nimi problem to można je wyciąć i będzie lepiej. Niestety u pacjentów po resekcjach łąkotek pojawiały się zmiany zwyrodnieniowe i na szczęście dzisiaj już odchodzi się od tego typu zabiegów.

Źródło:
stacjaleczeniaruchem.pl
Alien C.R. et al.: Importance if the medial meniscus In the anterior cruciate ligemant-deficient knee. J. Orthop Res. 2000; 18: 109
Greis P.E. et al.: Meniscal injury: Basic science and evaluation. J Am AcadOrthopSurg 2002; 10: 168